آداب و رسوم مردم شهر استانبول

[vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”us_widget_area_sidebar”][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]

آداب و رسوم مردم استانبول را بدانید

حتما قبل از سفر به استانبول این مقاله را بخوانید

سفر به استانبول چیزیست که ۸۰% مردم ایران حداقل یک بار به آن فکر کرده اند ویا از اطرافیان خود در مورد سفر به ترکیه و شهر استانبول شنیده اند. برای اطلاع از نکات تخصصی سفر به استانبول در کشور ترکیه حتما مقاله مورد نظر در آتورایگل را دنبال کنید.

از نظر جغرافیایی ترکیه در شمال غربی کشورمان قرار دارد. این کشور مساحتی حدود ۷۹۹ هزار کیلومتر و جمعیتی نزدیک به ۶۷ میلیون نفر دارد. ترکی استانبولی زمان رسمی مردم ترکیه و دین آن ها نیز اسلام است. استانبول پایتخت و مهم ترین شهر ترکیه به شمار می آید. نام دیگر استانبول شهر هزار مسجد است. علت این نام گذاری وجود هفت مسجد بر روی هفت تپه ی این شهر است که مهم ترین آن ها ایاصوفیه و مسجد سلطان محمود است.
از آن جایی که ترکیه در همسایگی شهر های اروپایی قرار دارد آداب و رسوم آن ها نیز نزدیک به مردم شهر های اروپایی است. در کل باید گفت ک مردم ترک زبان مهمان نواز و خون گرم هستند. به طوری که از دعوت مهمان به منزل خود لذت می برند و اگر مهمان ها زود از خانه بروند به این معنا است که به آن ها خوش نگذشته و این باعث ناراحتی صاحب خانه می شود. ازدواج در ترکیه شرایط و قوانینی دارد برای مثال گرفتن چند همسر ممنوع و غیر قانونی است و خانوم ها نیز بعد از ازدواج نام فامیلی همسرشان بعد از نام آن ها قرار می گیرد.

سفر به استانبول

همچنین ترک ها برای ازدواج خود نیز مراسم و آداب و رسوم خاصی دارند. مثلا در مراسم عروسی دختری که ازدواج می کند دوستان او نام خود را در کفش عروس می نویسند و در پایان مراسم نام هر کسی که پاک شده بود به این معنا است که او به زودی ازدواج خواهد کرد. این مراسم همانند مراسم پرتاب دسته گل عروس ها در ایران است.
همچنین مردم ترک اصطلاحات خاص خود را دارند. برای مثال به برادر بزرگتر آبی و به برادر گارداش و به خواهر بزرگ تر آبلا و به خواهر باجی می گویند.

سفر به استانبول

مردم ترک زبان برای مراسم عزاداری خود نیز آداب خاصی دارند. همسایه های فرد عزادار تا سه روز غذا آماده می کنند و به منزل فرد عزادار می برند و همینطور خانواده ی داغدار نیز حلوا می پزند و برای همسایه ها می فرستند. جالب است بدانید که پختن حلوا برای آن مرحوم نیز آداب خاص خود را دارد. به این صورت است که در هنگام پختن حلوا نفر اول ملاقه را به نفر دوم می دهد و او هم در حالی که خاطره ای از آن مرحوم می گوید حلوا را بهم می زند و این مراسم هنگامی به پایان می رسد که همه ی افراد حاضر حلوا را هم زده و خاطره ای از آن مرحوم تعریف کرده باشند. این مراسم باعث می شود که یاد و خاطره ی آن مرحوم زنده نگه داشته شود.
نوروز نیز در ترکیه آداب خاص خود را دارد. ترک ها نوروز را شروع تجدید حیات و طبیعت و برخی روز مقدس در مقابل شب قدر و برخی عامل اتحاد و همبستگی و حتی آن را زادروز امام علی و تعیین ایشان به خلافت و سالروز ازدواج ایشان با حضرت فاطمه می دانند. مردم ترکیه نوروز را به عنوان یکی از معدود ایام جشن می گرفتند ولی اکنون نوروز در ترکیه تعطیل رسمی است. جالب است بدانید که برای سال ها گرفتن جشن نوروز برای مردم کرد تبار ممنوع بوده است اما اکنون آزاد شده است.

سفر به استانبول

دولت این کشور سکولار است و به همین دلیل در طول ماه رمضان رستوران های این کشور در طول روز باز است. درست است که مسلمانان به احترام این ماه رستوران های خود را می بندند اما هیچ کس اجباری در بستن یا باز گذاشتن رستوران خود ندارد. در ترکیه مسلمانان با کباب ترکی و چای روزه ی خود را باز می کنند. مردم علاقه مند به خرید در این ماه می توانند تا سحر خرید کنند. در این ماه برنامه های جالبی از تلویزیون ترکیه پخش می شود. برای مثال یکی از این برنامه ها پاپ استار است که یک مسابقه خوانندگی برای مردم عادی است.[/vc_column_text][vc_column_text]برای اخذ ویزا و یا اطلاع از تورهای موجود، مخصوصا تورهای ترکیه و تورهای شهر استانبول با آژانس هواپیمایی آتورایگل همراه شوید وبرای دریافت مشاوره و اطلاع از نحوه اخذا ویزا و ویزای فوری و یا تورهای موجود بطور رایگان از طریق تلگرام با مشاور ما در ارتباط باشید.

شما همراهان عزیز میتوانید برای اطلاع از آخرین اخبار ویزا و تورهای داخلی و تورهای خارجی آتور، مارا در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *